Dijital Holografi

Dijital holografide nesnelerin üç boyutlu bilgisi fiziksel malzemeler yerine elektronik algılayıcılar (CCD, CMOS) aracılığıyla nümerik olarak kaydedilir. Daha sonra sinyal işleme teknikleri kullanılarak tekrar görüntü oluşturulur. Dijital holografi ile bir mikro nesnenin üç boyutlu görüntüsü saniyede yüzlerce kez kaydedilebilir. Transparan maddelerin farklı derinliklerdeki hologramları aynı anda kaydedilebilir. Bu avantajları sayesinde dijital holografi, mikroskopi alanında önemli bir uygulma ve ar-ge konusu olmuştur. Dijital holografik mikroskop (DHM) ile hücrelerin oldukça geniş bir alanda gerçek zamanlı takibi ve morfolojik analizi yapılabilmektedir. Sağlık alanında dijital holografik teknikler endoskopi, tomografi diş hekimliği vb. alanlarda da uygulama alanı bulmaktadır. DHM üzerine çığır açan çalışmalara imza atmış bilim insanımız Dr. Aydoğan Özcan’ın çalışmalarına göz atabilirsiniz.

Dijital holografi, hologramın elde edilme şeklinin numerik olmasını ifade ettiği gibi(numeric construction), hologramın dijital olarak SLM(spatial light modulator) yardımıyla yeniden gösterilmesini de karşılamaktadır (numeric/optical reconstruction). Forier dönüşümleri ve temel optik bilgisi kullanılarak elde edilen ışık bilgilerinin anlamlandırılması sağlanarak uygulama alanına uygun cihazlar geliştirilmektedir. Mikroskopi veya holografik TV bu uygulamlardan bazılarıdır.

Holografik film yerine dijital sensör ile kaydedilen hologram SLM kullanılarak yeniden oluştutulur.

Holografik film yerine dijital sensör ile kaydedilen hologram SLM kullanılarak yeniden oluştutulur.

Sensörün aldığı imaj, forier dönüşümü kullanılarak yeniden anlamlandırılır- Reconstruction-

Sensörün aldığı imaj, forier dönüşümü kullanılarak yeniden anlamlandırılır- Reconstruction-

Bu başlık altında dijital holografi alanındaki gelişmeleri, gelecek vaadeden yanlarını, dijital holografi metotlarını sunabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir