Bilimsel Poster Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bilimsel poster; kısa bir başlık, çözüm bekleyen sorunuzun tanıtımı, deneysel tasarımınızın genel taslağı, insanı hayrete düşürecek sonuçlarınız, sonuçlarınız hakkında bazı anlamlı tartışma paragrafları, çalışmanız için önemli daha önce yayınlanmış çalışmaların listesini içeren, bilimsel toplantılarda sergilediğimiz büyük bir dokümandır.

1. Posterde vermek istediğiniz mesajı belirleyin.

Hazırlayacağınız posterde nasıl bir mesaj vermek istediğinizi bir cümleyle özetlemeye çalışın. Oluşturduğunuz cümleyi kullanarak posterinize dahil etmeniz gereken verileri sıralayın. Bu cümleyi posterinizde yazmayacaksınız ama o size posterinizi nasıl oluşturmanız konusunda kafanızı toplamanızı ve odaklanmanızı sağlayacaktır.

2. Giriş

Çalışmada işaret ettiğiniz problemi, konuyla ilgili nelerin bilindiğini, çalışmanın amacını ve problemi çözmek için kullandığınız yaklaşımı tanımlayan birkaç cümle yazın. Bu aşamada kısa cümleler kullanın ve bölümü yapabildiğiniz kadar kısa ve öz tutun.

3. Bulgular

Posterde iletmek istediğiniz mesajı destekleyen en uygun bulguları belirleyin. Gereksiz bütün bulguları uzaklaştırın. Verilerinizi en dikkat çekici şekilde nasıl sunabileceğini konusunda (fotoğraf, grafik vs.) çalışma yapın. Tablolardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Şekil ve şekil başlıkları kolay okunabilir olsun. Her şeklin altına bulgunun içeriğine dair kısa bir açıklama yazmayı da ihmal etmeyin.

4. Tartışma – Sonuç

Çalışma sonunda ne gibi sonuçlara ulaşıldığını kısa ve açık ifadelerle, mümkünse liste halinde belirtin. Bu kısmı kendinizi değerlendireceğiniz birkaç cümleyle bitirin. Mesela, “Bu çalışmada amaçlarınızla ilgili olarak neleri başarabildiniz, bu konuda gelecekteki planlarınız nelerdir?” gibi.

5. Posterinizi dikkat çekici hale getirin.

İlgi çekici bir başlık, tek başına yeterli değildir. Fotoğraf, şematik diyagram gibi konunuz veya ana sonucunuzla ilgili en önemli sonuçlarınızdan birisini seçerek onu poster üzerinde belirgin bir yere, mesela posterin ortasına yerleştirin. Poster oturumuna katılanların karşıdan görecekleri ilk şey otomatik olarak bu şekil, foto vs. olacaktır ve dikkatlerini çekerek onları posteri okuma konusunda ikna edecektir.

6. Düzenleme

Posteri oluşturacak tüm parçaları dikkat çekici ögenizin etrafında toplayın. Posterinizin  yapısını belirginleştirmek için gerekli yerlere başlıklar yazın. “Kaynakça” ve “teşekkür” kısmını  ekleyin. Postere katkısı olan yazarları ve çalıştıkları kurumları eklemeyi unutmayın.

7. Gözden geçirme, optimize etme

Poster taslağını arkadaşlarınızla gözden geçirin ve yorum yapmalarını isteyin.

Yararlı Linkler