Endüstriyel Uygulamalar

Holografinin teoride getirdiği üstünlükler endüstride de farklı noktalarda uygulama alanı bulmuştur. Holografik interferometre tekniği ile makine, kimya, malzeme ve havacılık sanayisinde malzemelerin tahribatsız muayenesi ve titreşim ölçümleri yapılabilmektedir. Holografik optik elemanlar camdan üretilmiş optiklere nazaran hafif, ince ve sistem esnekliği sağlayan yapılarıyla öne çıkmakta ve modern optik sistemlerde, güneş pillerinde, mimari uygulamalarda bir biçimde kullanılmaktadır…

Sağlık

Sağlık

Laboratuarlarda veya hastanelerde kullanılan medikal aparatların test edilmesi, ilaç endüstrisinde molekül geliştirme ve test etme, tıpta doku ve organların modellenmesi ve yeniden oluşturulması, topografyfa çıkarılması, kanser-hastalık teşhisi gibi pek çok alanda holografik metotlar kullanılabilmektedir. Işığın ulaşabildiği, ışının erişebildiği her doku hakkında holografik olarak bilgi edinilebilir. Bu amaçla geliştirilen cihazlar gelişen teknoloji sayesinde endüstrinin ihtiyacını karşılayabilecek kaliteye ulaşmış durumdalar.

Örnek teknoloji uygulamaları için: goo.gl/U7KlZS

Güvenlik

Güvenlik

Herkesin bildiği metalik parlak hologramlar, hologram deyince aklımıza gelen ilk, pekçoğumuz için tek hologram çeşididir. Sahteciliğin ve taklit yeteneğinin zirveye ulaştığı günümüzde banknotların, kredi kartlarının ve birçok endüstriyel ürününün üzerinde orijinalliği ve güvenirliliği belgelemek adına embossed hologramlara yer verilmektedir.

HOE’s

Holografik Optik Elementler

Hafif ve ince yapıları, değişken optik sistemlere kolaylıkla uygulanabilir olmaları HOE’lerin modern uygulamalarda tercih edilmesini sağlamaktadır. Kırılgan ve görece ağır optikler yerine HOE kullanılması hem kullanım kolaylığı sunmakta hem maliyetleri düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Spektral Filtreler Difraktif lazer Işını Zayıflatıcı
Difraktif-Refraktif Hibrit Bileşenler Mimari Uygulamalar
Parmak İzi Sensörleri Işın Birleştiriciler
Uçaklar ve Otomobiller için Head-up Display Kasklı Görüntü Birimi
Gece Görüş Gözlükleri Optik Haberleşme
Kompakt Diskler Sanat
Huzme Şekillendirme Bilgisayar Ara bağlantıları