Sık Sorulan Sorular

Katılım ücretli mi?

Ulusal Fizik Öğrencileri Kongresi’ne katılım ÜCRETSİZDİR.

Sözlü/poster sunum nasıl hazırlanır?

Poster sunumlarınızı ve Powerpoint sunumlarınızı hazırlarken size yardımcı olacak rehberler hazırladık. Bu rehberlerden yararlanabilir, gerekli durumlarda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sunum konusunu değiştirebilir/iptal edebilir miyim??

Katılım Şartları“nda belirtilen tarihler içerisinde sunum konunuzu değiştirebilir ya da iptal edebilirsiniz.  Beklenmeyen durumlarda bizimle iletişime geçmeniz halinde sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız.

Yardım alabileceğimiz konuları neler?

Kongre organizasyonuna ya da “Holografi” konusuna dair tüm sorularınıza cevap vermek ve size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız. Bunun dışında konaklam veya seyahatinizle ilgili özel durumlarda, veya sunumunuza özel talep yada sorularınız için lütfen bizimle iletişime geçin.

Konaklama şartları neler?

Kongre katılımcılarımız konaklama ihtiyaçlarını kendileri karşılamaktadır.

Tüm sorularınız için bize başvurabilirsiniz.

Sunum hazırlarken nereden başlamalıyım?

Sunum hazırlamak isteyen katılımcılarımız önce kongre temalarından birini seçmelidir. Daha sonra seçtikleri konuyla ilgili yerli ve yabancı kaynakları tarayarak edindikleri bilgileri bütüncül ve anlaşılır bir şekilde sunum ya da poster sunuma dönüştürmelidir. Sunum ya da poster sunum hazırlarken nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili bilgiler sitemizde mevcut. Geri kalan tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

Fizik öğrencisi değilim, katılabilir miyim?

Kongremize tüm bölümlerden öğrenci ya da mezun arkadaşlarımız dinleyici olarak katılabilir. Sunum yapma kontenjanımızla ilgili katılım şartlarımızı okumanızı rica ediyoruz.

Akademik makalelere erişemiyorum, ne yapmalıyım?

Google Scholar, Scopus, Web of Science gibi makale arama motorları aracılığıyla literatür taramalarınızı yapabilirsiniz. Online erişimle makalelerin tam metinlerine ulaşamamanız halinde üniversitesinizin kütüphanelerine veya bilgi işlem merkezlerine başvurarak online veri tabanlarına erişim hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yine de makalelere ulaşma konusunda bir sıkıntı yaşarsanız yardımcı olmamız için bize ulaşabilirsiniz.

Sunumumun kabulüne kim karar verecek?

Gönderdiğiniz sunumların kabulüne “Danışma Kurulu”muz karar verecek. Danışma kurulumuz hakkında daha fazla öğrenmek için Danışma Kurulu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kongre süresince ekstra para vermem gerekecek mi?

Kongre süresince kahvaltı, öğlen yemeği, ikramlar ve İstanbul gezisi ÜCRETSİZ olarak katılımcılara sağlanacaktır. Bunun dışındaki harcamalar katılımcılarımıza aittir.

Katılımcılara sertifika veriliyor mu?

Kongremizi 3 gün boyunca takip eden katılımcılarımıza Kongre bitiminde katılım sertifikası verilecek.

Sunumları canlı yayınla ya da daha sonra kayıttan izleyebilecek miyiz?

Kongre esnasında sunumlar canlı olarak kongre sitemizde yayınlanacak. Daha sonra video kayıtlarını da izleyebileceksiniz.

Projeksiyon ve bilgisayar hazır olacak mı?

Kongre salonunda ve sunumların gerçekleşeceği koferans salonlarında bilgisayar ve projeksiyon cihazları mevcuttur. Mac OSX veya windows kullanıcıları için gerekli ekipman sunum salonlarında mevcuttur.

Mac OSX veya Windows fark eder mi?

Mac OSX veya Windows destekli bilgisayarlarınızla sunumlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Yada ilgili dokümanı dönüştürme işlemi yapmadan yanınızda getireceğiniz disklerinizle salon bilgisayarlarını kullanarak sunumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kongre alanında internet erişimi var mı?

Kongre alanında ücretsiz internet erişimi olacak. Erişim sağlayamadığınız durumlarda destek noktalarından internete erişim sağlayabilirisiniz.

Servis olanaklarından bahseder misiniz?

Üniversite içinde ücretsiz otobüs ve servis hizmeti olacak. Bu sayede dilerseniz üniversite içindeki sosyal alanlara ve restoranlara rahatça ulaşabilir veya toplu taşıma için metro ve otobüs duraklarına yürümeden ulaşabilirsiniz. Beşiktaş kampüs için saat başında hareket eden öğrenci servislerinden yararlanabilirsiniz.

Fiziken katılmadan çalışmamı sunabilir miyim?

Poster sunumlarınızı “özet” bilgisiyle bizimle paylaşmanız ve olumlu yanıt almanız durumunda poster sunumunuzu hazırlayarak sergilenmek üzere gönderebilirsiniz.

Son dakika insanıyım, ne yapmalıyım?

Kongremize sunum yapmak üzere katılmak için belirtilen tarihler geçtikten sonra karar vermeniz durumunda bizimle iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz.

SSS sorularını yanıtlayamadı mı?

Bize ulaşabilmeniz için işte birkaç farklı yol

Yardım mı Lazım?

İletişim formunu kullanarak ya da iletişim sayfasında bulunan e-mail adresleri veya telefon numaralarıyla bize ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya

Sosyal medya hesaplarımızdan anlık gelişmeleri ve holografi hakkında güncellemeleri takip edebilirsiniz.

Sözlü/poster sunum hazırlarken sizden yardım alabilir miyim?

Bizler kongrenin hem içerik hem estetik açıdan güzel sunumlarla zenginleşmesi için çalışıyoruz ve bunun için uzmandan destek alıyoruz. Gerek hazırlamış olduğun içerik hakkında gerekse kullanmış olduğun sunum yapısı hakkında bizlerden görüş talep edebilirsiniz.

Hologram ve holografi hakkında bilgim yok, nasıl konu seçebilirim veya çalışmaya nereden başlayabilirim?

UFOK, genç bilim insanlarımızın arasında bir ağ kurma etkinliği olmasının yanında, bilmedikleri alanlarda onların ufuklarını zenginleştirmek, farklı konularda ilgi uyandırarak fiziğin zenginliği göstermek, kariyerinin erken dönemlerinde onları gelişmelerden haberdar olmaya teşvik etmek gibi faydalarda sağlamaktadır. Sitemizde bulacağın bilgiler bir hedefe yönelmen için yeterli olmadıysa, bizimle irtibata geçerek tavsiye konu ve kaynaklar talep edebilirsiniz. HOLOTEK ekibini bu konuda her zaman yardıma hazır bulacaksınız

İlk kez sunum yapacağım, topluluk karşısında nasıl hissedeceğimi bilmiyorum?

Kongre öncesinde bizimle irtibata geçerek, 1 gün öncesinde ve kongre süresince prova talep edebilirsiniz. İster ekip arkadaşlarımızla ister kendi başınıza sunumunuzu gerçekleştirerek heyecanınızı gidermeye katkı da bulunabilirsiniz. Ayrıca sizlerin gelecekte bu tür sunumların üstesinden gelebilmeniz adına düzenlenen bir prova olarak düşünebilirsiniz UFOK’u. Bu yolda size her türlü desteği sağlamayı görev kabul ediyoruz.

Yinede bir şey anlamadım?

İletişim formu veya diğer iletişim kanallarıyla bize ulaşarak “Baştan anlatır mısınız?” diyebilirsin. Yıldız Teknik Üniversitesi Yıldız Kampüsünde Holotek ofisini ziyaret ederek de bilgi alabilirsin

Araştırma yapıyorum ama akademik kaynaklara ulaşamıyorum?

Sunumunuzda kullanmak istediğiniz veya yararlanabileceğiniz makalelere ulaşmanın birkaç yolu var. Hologram ve holografi alanında pek çok makaleyi İSTKA projesi kapsamında derlemiş olan bir üniversite birimi olan Holotek, aynı zamanda UFOK‘un bu seneki organizatörüdür. Konunuzla ilgili literatür taraması veya makale talep edebilirsiniz.

Bir diğer yol, TÜBİTAK’ın sağlamış olduğu, üniversite kütüphaneleri aracılığı ile kaynak taraması yaparak erişim izni olan çalışmalara ulaşmaktır. Hologram ve holografi temalı makaleler genellikle OSA, SPIE veri tabanlarında bulunmaktadır, erişiminizin olup olmadığını yetkililere sormanız gerekebilir.

Bir başka yol ise Mendeley gibi ücretsiz veya Endnote gibi lisanslı bir yazılım aracılığı ile çok geniş bir ağı taramaktır. Bu yazılımlar, seçtiğiniz makalelerden erişiminiz olanları seçerek tek tuşla bilgisayarınıza indirmenizi ve alıntı yapmanızı kolaylaştıran araçlardır.

Son olarak bahsedebileceğimiz bir diğer yol ise Sciencedirect.com , scopus.com, webofknowledge.com gibi makale arama kaynaklarını kullanmak olacaktır.

Bu kaynakların pek çoğuna üniversite içerisinden erişim sağlamadıkça göreceğiniz fayda sınırlı olacaktır. Destek almak için bize ulaşın.